Felsefi Sözler

Felsefi Sözler

Felsefi sözler yazımızda felsefi düşünce ile ilgili sözler, anlaşılması zor felsefi sözler 2020 ve düşünürlerin etkileyici felsefi cümlelerini bulabilirsiniz.

Felsefi Sözler

Bilgece konuşarak, bilge olunmaz. Bilge,  bilen kişidir. Haddini bilir, sınırını bilir en önemlisi kendini bilir.

Meyvesi bozuk olan ağaçtan, gölge bekleme. Kendine hayrı olmamış çürük tohum vermiş, sana nasıl odun olacak ki.

Yapma etme dünyası diyip durma boşuna. Böylece sende döngüye kapılıp gidiyorsun, yapıp yapıp buluyorsun. Sen sen ol yapma, etme bulma.

Her hayal gerçek olacak diye bir şey yok. Hayallerin büyüsüne kapılıp, gözünüzün önündeki gerçeği kaçırmayın. Büyük fırsatlar anlarda saklı.

Her insandan mutlaka alınacak bir ders vardır. Kimseyi hor görüp, küçümsemeyin. En kötü durumdaki birinden bile, nasıl böyle olmamalıyım öğüdü çıkar.

Ne fazla konuş, ne fazla gül. İki durumun aşırısında da kontrolü kaybeder insan. Saygınlığını yitirir, dostu uzaklaştırır kendinden.

El alem ne der diye yaşama bu dünyada. El alem hep der,  ne yapsan yine de söyleyecek bir şey bulur. Aklına ve mantığına uygunsa fikrin, uygulamaya koyulman için yeterlidir. El elam beş dakika konuşur ama senin hayatın bir ömür sürecek.

Her yanlıştan elbette alınacak dersler vardır. Ama gözü kapalıysa insanın çukura da girse nafile, hak yola döndürülemez.

Zihnin ve bedenin dinlemesi için uyku her ne kadar önemli ise, kişinin kendini iyi hissetmesi için ;kendisi ile gününün tespitini  ve söyleyip, yaptıklarının mukayesesini de yapması bir o kadar önemlidir.

Her söylenen arkasındaki yalanı aramak boşuna zaman kaybıdır. Yalancıyı ve yalanı bulsan bile, bu son bulmayacak. Huylu huyundan asla vazgeçmez, kişi kendisi doğru olursa elbette doğrularda gelip onu bulacaktır.

İki eş birbirini tamamlar daima, kimi zaman fiziksel, kimi zaman ruhsal. Aslında buna kusur örtme demek daha doğru olacaktır. Cimri birini savurgan eşi dengeler,  güzeli çirkin eşi ve benzeri gibi.

Her şey zamanın da güzeldir. Ertelenen işten hayır gelmez.

İki aşık nerde olursa olsun elbet karşılaşacaklardır. Kişi nefesine,  benliğine ve kendine hitap eden sevgiliyi  arasa da bulur, aramasa da bulur.

Her anlamlı bakışın arkasında kocaman bir boşluk olduğunu, ilk ölüyü gördüğümde anladım. O zamandan sonra her bakışa aşırı anlam yüklemeyi bıraktım.

Felsefe ile İlgili Sözler

Kafam sanki boş bir torbanın içindedir. Karar veremiyorum, hiçbir şeyi olumlu düşünemiyorum sonuca varamıyorum. Oradan oraya kendimi çanta gibi taşıyorum.

Değer verip birini fazlaca yüceltirsen ya kendi değerinden olursun ya da kendinden. Boş anlamlar verip büyüttüğünüz kişi gün gelir sizi anlamsızlaştırır.

Terbiye, edep diye ahkâm kesenler aslında bu iki değeri yok ediyorlar. Bu edep ve terbiye bekçileri, değerleri o kadar dillerine dolayıp basit olaylarla ilişkilendiriyorlar ki yapmak, uymak isteyenlerin bile gözünden karartıyorlar.

Büyüklük,  büyük konuşmakla olmuyor. Büyük konuşup, küçük yaşadığın sürece her zaman küçük olursun. Yaptıkların ile söylemlerin her zaman uyum içinde olmalı.

Aklını kullandığın sürece hep başköşede olursun. Ama her ne kadar akıllı olsan da bunu kullanamadıktan sonra bir ahmaktan farkın kalmaz. Elindeki mücevhere değer katan onun işçiliğidir.

Emek verilip, ziyan edilen her işten sonra pişman olacağına; emegini ekmeğe çevirip kendin yemen en iyisi. Başkasını doyurup mutlu ederken, kendini de çevrene maskara etme.

Her çocuk ya babanın ya da annenin huyunu taşır. Bir değer yoksa toprakta, tohum ne kadar gürde olsa yine düşer aynı köküne.

Kadın isterse her şeyi yapar. Kadın horlanmak için gelmemiştir dünyaya, kadın başarının ve isteğin simgesidir. Kadının özünde azim  ve hırs vardır.

Bir masal misali geçer ömür. Kimi kahramanlar  zamanla unutulur, kimi kahramanlar zamanı unutturur. Öyle bir ömür  yaşayın ki, masalınız dillere destan olsun, kahramanlığınız zaman meydan okusun.

Susmak her zaman acizlik değildir, çoğu zaman susmak asalettir. Verecek çok cevap vardır elbet ama sessizlik en iyi cevaptır.

Ateşi yakan kişi elinin yanmasından korkmaz. Zaten  her türlü yakmayı ve yanmayı göze almıştır.

Her dalan, dertli değildir. Ya bir özlemi vardır ya da bir hayali vardır. Sessiz olan çoğu zaman dildir, asıl fırtınalar gönülde kopmaktadır.

Hata yaptıkça büyür insan ama alınmayan dersler yüzünden insanın çevresi daralır. Hata yaptıkça ders almıyorsa biri ona ne söz gerek ne de delil.

Her deli de vardır asıl akıl. Delinin aklı olmasa nasıl düşünüp delirirdi ki.

Her aşık mecnun olur ya kendini kaybeder yada sevdiğini. Sevgilinin peşinde koşarak ömrü  geçer,  gider.

İnsan,  kötü düşündükçe kötü gelip bulur onu; iyiyi diledikçe yanı başında iyi belirir. Her istek beklentilere göre  sahibini kovalar.

Aslını kaybeden insandan uzak duracaksın. Kendi özüne hayrı olmamış sana mı hayrı dokunacak. Kendine ve gerçeğine sırt çeviren başkasına nasıl yüzünü dönsün.

Yalancının ve hırsızın dostluğuna güven olmaz. Sen onu adam etmeye hiç uğraşma, kendi adamlığını da kaybedersin.

Bazen içindekiler  kelimeler ile anlatılmaz. Kelimeler dilsiz ve çaresiz olur. Sadece  içindeki koru boşluklar ve avuntular dindirir.

Hayat gayrete âşıktır. Gayrette sabırla olur. Sabır ve tahammül hayatı yaşanılır kılar.

Felsefi sözler yazımızın sonuna geldik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.