Şarap ile ilgili Güzel Sözler

Şarap, insanlık tarihinde izini bırakan, zevk ve kültürle iç içe geçmiş muazzam bir içecektir. Binlerce yıldır sofralarımızı süsleyen bu özel içki, sadece bir içki değil, aynı zamanda bir sanattır. İşte şarapla ilgili güzel sözler sizler için hazırladık..

Şarap ile ilgili Güzel Sözler

Zamanın akışıyla bütünleşen şarap, asırlardır insanların iç dünyasına dokunan, duyguları coşturan bir içecektir. Üzüm bağlarından sızan öz, şarap mahzenlerinde beklerken zamana meydan okur. Şişeden kadehe dökülen her damla, bir hikayenin başlangıcını anlatır.

Şarap, kırmızının sıcak dokunuşunu, beyazın hafif esintisini ve rose’nin neşeli dansını içinde barındırır. Her bir yudum, bir serüvene açılan kapının anahtarıdır. Üzümlerin özenle seçilmesi, şarabın kadehe dökülmesi ve tadım anı, adeta bir ritüeli yaşatır insana.

Şarap; kadehin içinde renkleriyle oynarken, damakta bıraktığı izlenimle bir ressamın paletinden çıkan tuval gibi soyut bir deneyim sunar. Kırmızı şarabın içinde gizlenen meyve aromaları, odun fıçılardan süzülen vanilya notaları, beyaz şarabın ferahlatıcı dokunuşu ve rose’nin zarif hafifliği, damakta adeta bir şarkıya dönüşür.

Şarap, bir sofranın baş köşesinde yer alırken, aynı zamanda sohbetlerin de baş kahramanıdır. Bir araya gelen dostlar, aile fertleri veya sevgililer, bir kadeh şarap eşliğinde geçen anılarını ömür boyu hatırlar. O an, şarabın büyüsüyle süslenir, sohbetler daha içten, gülüşler daha samimi olur.

Güzel Sözler: Şarabın Büyülü Dünyası

  1. “Şarap, üzümün masum bir öpücüğüdür.” – Robert Louis Stevenson
  2. “Bir kadeh şarap, kalbinin derinliklerine inen bir penceredir.” – Isak Dinesen
  3. “Şarap, gökyüzünden damlayan bir parça güneşin içki halidir.” – Galileo Galilei
  4. “Şarap, zamanın unuttuğu duyguları hatırlatır bize.” – John Keats
  5. “Bir kadeh şarapla, bir ömür boyu süren bir yolculuğa çıkabilirsiniz.” – Unknown

En Çok Beğenilen Şarap Sözleri

Kadın şarap gibidir, yıllar geçtikçe olgunlaşır ve kalitesi artar, sadece içilmesi bile ayrı bir keyif verir.

Erkek dediğin; rakı gibi asil, adaplı, ağır. Kadın dediği; şarap gibi, klas, zarif, kibar olmalıdır.

Rakı şarap içiyorsam sana ne. Yoksa sana zararım içerim ikimizde gelsek kıldan köprüye ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Yıllanmışlığın güzelliği dört şeyde kendini gösterir; yakmak için bekletilmiş odun, içmek için yıllanmış şarap, güvenmek için eski dostlar, okumak için de eski yazarlar en iyisidir.

Şarap yaşayanlar içindir. Rakı ise hikayesi yarım kalanlar için.

Anlamlı Şarap Sözleri

Sevgililer gitse, aşıklar dağılsa, şaraplar dökülse, böyle gecenin hayır umulur mu seherinde?

Senin dudakların şarap gibi ve ben sarhoş olmak istiyorum.

Her gece aklım dalar gider engine. Ağlarım, inciler dolar eteğime. Sevdalıyım, şarap dayanmıyor bana, kafam baş aşağı çevrik bir tas mı ne!

Hayatta çekilmez üç şey vardır; soğuk kahve, ılık şarap ve fazla heyecanlı kadın.

Ey sevgili. Biz seninle bir salkımın iki aşık üzümüyken, başka şişelerde şarap olmuşuz, başka hayallerde harap olmuşuz.

Cennette huriler varmış, kara gözlü; içkinin de ordaymış en güzeli. Desene biz çoktan cennetlik olmuşuz: bak, bir yanda şarap, bir yanda sevgili.

Elimden kahvemi, günlüğümü ya da şarap kadehimi alırsanız mahvolurum.

Sen likör gibi tatlı, tekila gibi çarpıcı, viski gibi asil, konyak gibi sıcak, şampanya gibi özel, şarap gibi tutkulu, mali bu gibi egzotik, kokteyl gibi muhteşemsin.

Ben şarap içiyorum doğrudur, aklı olan da beni haklı bulur. İçeceğimi biliyordu Tanrı, içmesem Tanrı yanılmış olur.

Biz kimleriz diye sorma, biz hayata boş vermişlerdeniz. Bize hayat nedir diye sorma, biz hayat deryasında yüzenlerdeniz. Bizi arama lüks meyhanelerde, bulamazsın. Biz dost şarabı içenlerdeniz. Bize dost, arkadaş nedir diye sorma, biz onlar için ölümüne gidenlerdeniz.

Tek tesellim kadehler. Başka bir şey istemez, sarhoş etsin yeter ki rakı, şarap fark etmez.

Sana şarap vereceğim, iç ama sarhoş olma. Sana bir gül vereceğim, kokla ama soldurma. Sana kalbimi vereceğim, sev ama incitme!…

Etkileyici Şarap Sözleri

Hayat kadehse eğer, aşk da kadehi dolduran şaraptır. Kadehinizin hiç şarapsız kalmaması dileklerimizle, hayat boyu mutluluklar dileriz.

Rakı aşk ile içilir, şarap aşık ile, çorba da kaşıkla içilir.

Unut benden kalan ne varsa, unutmak tesellisidir yalnızlığın… Güneşi bir kadeh şarap gibi içip, delicesine sarhoş olmak en güzel tarafı imkânsızlığın.

Az içilen şarap ilaç gibidir. Yaşlıları gençleştirir, hastaları iyileştirir.

Kim demiş haram nedir bilmez hayyam, ben helâli haramı karıştırmam. Seninle içilen şarap helâldir, sensiz içtiğimiz su bile haram.

Şarap bilgenin dostu, cahilin düşmanıdır. Cahili şeytana, bilgeyi tanrıya yönlendirir.

Dünya dertleri zehir, şarap panzehirdir.

Tanrı cennette şarap içeceksin der. Aynı Tanrı şarabı nasıl haram eder. Hamza bir Arap’ın devesini öldürmüş. Şarabı yalnız ona haram etmiş peygamber.

Şarap içersem ölürüm diyorsun, içsen de öleceksin, içmesen de.

Şarap, içenin ruhunu besler, dostlukları güçlendirir ve anıları derinleştirir. Her bir kadeh, bir öykünün başlangıcıdır ve şarap, Öykünün en güzel kahramanıdır. İçimizdeki duyguları serbest bırakarak, şarabın büyülü dünyasında kaybolmaya ne dersiniz? Unutulmaz anlar, bir kadeh şarapla başlar.

Yorum yapın