Uzun Anlamlı Sözler

Hepimizin hayatı boyunca deneyimlediği anlar vardır ki, bir söz veya yazıyla anlatılamaz. Bu tür durumlar için derin anlamlı uzun yazılar ve etkileyici duygusal sözler bulunmaktadır. Bu sözler, duygusal roller coaster’a binenlere etki eder ve onları derinden hareketlendirir.

Bu uzun sözler, hayatta karşılaşılan zorluklar, kayıplar, aşklar ve hayal kırıklıkları hakkında önemli mesajlar sunar. Çok sayıda insan bu tür yazıları okuyarak içlerindeki duyguları ifade etmeyi başarır.

Bu tür bir yazı, insanın içindeki karmaşık duygusal dünyayı ifade etme ve anlama ihtiyacını karşılar. Derinlerde yatan duyguları ortaya çıkarır ve iç huzuru sağlamaya yardımcı olur. Bazen sadece bir cümle bile, binlerce kelimeyle ifade edilemeyen derin bir anlam taşıyabilir.

Bu tip uzun yazılar günlük yaşama renk katar ve insanların kendilerini ifade etmelerini sağlar. Ayrıca, başkalarıyla paylaşıldığında karşılarında bir bağ geliştirir ve insanların birbirlerini daha iyi anlamasını sağlar.

Hayat zorluklarla doludur ve bazen insanların içinde bulunduğu ruh halini ifade etmek imkansız gibi gelebilir. İşte bu noktada derin anlamlı uzun yazılar ve etkileyici duygusal sözler devreye girer. İnsanlar bu yazılarla duygusal bir rahatlama yaşar, iç huzur bulur ve motivasyonlarını yeniden kazanır.

Uzun anlamlı sözler, hayatın anlamını sorguladığımız anlarda bize yol gösterir. Bunlar bize cesaret verir ve hayata karşı daha anlamlı ve pozitif bir bakış açısı kazandırır. Bu yazılar, insanların yaşam mücadelesinde dirençlerini artırmalarına yardımcı olur.

Uzun anlamlı sözler yazımızda birbirinden güzel uzun anlamlı sözler, anlamlı uzun sözler, uzun anlamlı  mesajlar 2021 ve etkileyici anlamlı yazılar bulabilirsiniz. 

Uzun Anlamlı Sözler

Bazı insanlar hayatı yaşarken aslında yaşamaktan ziyade hayatı kaçırmakla meşguldürler. İşte bu insanlar hayattan zevk almadıkları gibi, hayatlarını kendileri şekillendiren insanlar karşı da sert tavılar ile yaklaşmaktadırlar. Bunun en büyük sebebi ise insan olma bilincinin kaybedilmesidir. Sen sen ol, hayatını yaşarken, hayatının ellerinden alınmasına izin verme, insanlığını yitirme.

Sen hayatıma bırakılmış en büyük izin sahibisin. Gönlümün beyaz sayfalarını kendi sevginle doldurduğunu sanıyordum ama aksine, sen karalamaktan, gönlümü israf etmekten başka bir şey yapmamışsın.

Benim dünyaya dair 5 kuruş servetim yok. Tek servetim düşmeden elimden tutan dostlarım. Elimden tutan, beni kaldıran, yaralarımı saran, gerektiğinde sırtımı dahi sıvazlayan dostlarım. İşte bu kadar adam benim dostlarım.

Sevdiğiniz insanların değerleri, yanınızda oldukları zamanlarda değil, yanınızda olmadıkları zamanlarda da size iyi geldikleri anda anlaşılır. Bu yüzden ki insanın dostu her zaman karşısında olan değil, bütün anlarında yüreğinde hissettiğidir.

İnsanın en kötü huyu, yanıldığını kabullenmemesidir. Bu bazen yaralar, bazen ağlatır, bazen de pişirir. Kontrol etmen lazım kendini bakalım yanılmışsınız, bakalım ne kadar yanmış ne kadar ağlamışsın. Dönüp kendi içine bakmalısın ki insan olmaktan geri kalmayasın

Geçen gün ilk kez yolumun üstündeki çöp toplayan adam ile konuştum. Adamlığım arttı, insan olduğumu fark ettim. Neden mi, çünkü o adam benimle konuştu, benim gibi dünya telaşesine kapılıp insanlığını yitiren birine selam verdi o koca yürekli adam. Utandım, ama adam olduğumu fark ettim. Teşekkürler elleri kirli ama yüreği en pak olan insan.

İnsanlar hayatı daha uzun yaşamayı hedefler. Bilim adamları bu konular üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapmaktadır. Aslında ne kadar uzun bir yaşam sürdüğümüz çok anlamlı değildir. Acı içinde geçirilecek bir ömürden ziyade, kısa ama güzel bir yaşam ondan çok daha anlamlıdır.

Güven o kadar mühim bir meseledir ki, bir kez kaybedildiği vakit, yerine gelmesi hem çok zor hem de eskiden olduğu gibi olmamaktadır. Bir insanın güveninizi kazanması oldukça uzun zaman alırken, bu güveni yerinden oynatmak ise çok kısa sürer.

Karşılaştığın insanlara karşı açık sözlü olmayı tercih et hep. Bu şekilde davrandığında, yeni tanıştığın insanların bir kısmı uzaklaşma eğilimi gösterir. Bu hepsinden iyidir, arkadaşlık kurup sonradan gideceğine, hiç zaman kaybetmeden gitmesi bir avantajdır.

Zorluklar bize, onlarla savaşmayı öğretir. Bu öğretirken olgunlaşma sürecine gireriz. Daha az kırılır, daha az insanlara kanarız. Ama bu defa da bir kez sarsıldığınızda, toparlanmanız gençken olan enerjiniz olmadığı için daha zor olacaktır.

Hayatta yaptığınız işi severek, keyifli bir şekilde yapın. Okul okurken, geleceğinizi bu doğrultuda şekillendirin. İleride hiç sevmediğiniz bir meslekte onlarca yıl geçirebilirsiniz. Bu hayatı size zindan eder. Sevdiğiniz mesleği yapmaya giderken, ayaklarınız geri geri gitmez. Yaptığınız iş sizin hayatın içinde kalmanızı sağlar.

Bence, hayattaki en büyük şans yüregi güzel bi kadına rastlamak, en güzel hediye de yüregi güzel bir kadının sevdigi adam olmak.

Tıpkı “Dört Mevsim ” gibidir insan.
Gülerken ” yaza”
Sevinirken ” İlkbahara”
Sogurken ” Kışa”
Hayalleri yıkılırken… “Sonbahara” benzer.

Hayat üc bölümdür: dünyayı degiştirecegini sandıgın, degişmeyecegini anladıgın ve dünyanın seni degiştirdigine emin oldugun.

Dogru zamanda gelen yanlış insana tanıdıgın şansı, yanlış zamanda gelen dogru insana tanımadıgın sürece, üzülen hep sen olursun.

Denize karşı bir bankta, Omzuna başımı yaslayıp, Sesinden şiirler dinlemek gibi Cocukca isteklerim oldu. Bagışla..

Herkes aynı anda geceyi yaşar ama herkesin karanlıgı farklıdır.

İnsanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun. cok uzaklaşma donarsın cok yaklaşma yanarsın.

Biraz daha güzel olmayı denemeli insan. Biraz daha nazik olmayı, kırılmamayı degil de, kırmamayı ögrenmeli. Sevilmekten öte, güzel sevmeyi bilmeli. İncelikler yapmalı, hoş görmeye calışmalı. Güzel olduguna inandıgında, o vakit güzellikler gelecektir. Sabır da bir duadır.

Yastık degil, kafa rahat olacak. Döşek degil, vicdan rahat olacak. Ve insan; Yorgana degil huzura sarılıp uyuyacak.

Bıraktıgın yerdeyim ama bıraktıgın gibi degilim Cok degiştim Ve ögrendim; İnsanın toplanması icin dagılması gerekiyormuş. Dagıttıgın icin teşekkür ederim.

Birini özlüyor olmanız, ona dönmeniz gerektigini göstermez. Bazen özlemeniz gerekir, bir sabah uyanıp artık özlemediginizi farkedene kadar.

Hatrı var diye dönüp gidemedigin insanların, artık sadece kötü izler bıraktıgını ve yaşanmışlıga kimsenin senin kadar deger verip saygı duymadıgını fark ettiginde, hicbir şeyi bu anıdır deyip kendi icinde farklı bir yere koyamıyorsun.

O kadar cok vurup düşürmek istemişler ki seni, yumruklarını hep sıkar olmuşsun. Bırak artık yumruklarını sıkmayı. Gel, avuclarını öpecegim. O güzel ellerini, sevecegim.

Sürekli haklı oldugunu düşünen insanlara tahammül seviyem yok. Haklılık, nankörlügü beraberinde getiriyor. Nankörlük, bencilligi doguruyor. Yani demem o ki, haklı olun. Ama her zaman haklıyım diye iddianız olmasın. Haksız olmak sizi kücük düşürmez bazı şeyleri ögretir, ögrenin.

‘Neyin var?’ diye sorduklarında neyden başlayacagımı bilmiyorum, o yüzden ‘hicbir şey’ demek daha kolayıma geliyor. Koskoca sancıyı bir hicbir şeye sıgdırıyorum.

Elinden geldigince tüm sevgisiyle ve cabasıyla orada olan, iyi kötü her anınızda size elini uzatan insana büyük ayıplar edişinizle, kırmaktan bile korkmayışınızla ben zaten baş edemezdim.

İzahı yok, acıklaması yok, beklentim yok, inancım yok, iyi kalan hicbir şey yok, caba yok, telafisi yok, elimde kalan hicbir şey yok ve ben cok yorgunum. Dümdüz yoruldum.

Bir kadına âşık olmanız icin sırf güzel olması gerekmez ki. Sokak köpeginin başını okşayan bi kadına da âşık olabilirsiniz. Cay icerken o serce parmagını kaldırana da. Hatta bir kadının sessizligine bile âşık olabilirsiniz. Nasıl baktıgınız önemli.

Herkesin bendeki degeri, kendi verdigi kadardır. Kimi aklıma geldiginde tebessüm olur, dua ederim. Kimi canımı sıkar, Allah’a havale ederim.

“Tüm” hatalarını kabullenip pişman olana karşı her zaman merhametli oldum, tek sözle yumuşadı kalbim. Ama hayatımı mahvedip “ne yaptım ki” diyebilen kimsenin merhamet görmeye hakkı yok. Tekrar tekrar bu insanlara yenilmeye de benim yüregim yok.

Uzun Anlamlı Mesajlar

En anlamlı sözler uzun ve sevgiliye uzun anlamlı sözler devam ediyor…

Ne konuşarak, ne de susarak. Bazı gercekleri sadece noktayı koyarak anlatabilirsin. Cünkü bazı insanlar, ne demek istedigini ve neyi kaybettigini ancak yoklugunda anlar.

Aceleye gerek yok, bir şeyin olacagı varsa o şey olur. Hem de dogru zamanda, dogru sebeple, dogru kişiyle.

O fotografı bir daha acmam,o şarkıyı bir daha dinlemem,o masaya bir daha oturmam,o sokaktan bir daha gecmem. Bilsem ki ölüyorum dermanım sende,yine de istemem.

Günler gecsin sen gecme. mevsimler degişsin sen degişme. onlar gitsin sen kal. herkes yara acsın sen sar,acma. sen benimle kal. hep.

Biz eski zaman cocuklarıyız… Varlıgı da, yoklugu da biliriz, Cefayı sonuna kadar ceker, Vefayı fazlasıyla öderiz.. Büyük şeylerde gözümüz olmaz, Kücücük mutlulukları yegleriz… Nerden geldigimizi unutmaz, Geldigimiz yeri hazmederiz.. Yüregimizle yaşar, Sevdiklerimizi dünya malına degişmeyiz… Büyürken, kücülmeyi biliriz biz… Düşerken dik durmayı, Yeri geldiginde susmayı, Özümüzü korumayı, Biliriz biz…

Ben birini safca sevmelerin, birinin yorgunluklarına care olmak istemelerin, şefkatli bakışların degerinin bilinmedigi gercegiyle ilk kez yüzleşmiyorum. Bildiklerimden kacmak istemiştim, izin verilmedi. Bildiklerimi aklıma kazımaktan yoruldum, insanlardan yoruldum.

İnsanların seni en cok sevdigi zaman onların işine en cok yaradıgın zamandır.

Dün akşam, cok iyi anladım. Anlamı olmayan şeylerde anlam aramaya kalkmanın zamanımı boşa harcamak olacagını. Bilgece bir sonuc. ’ Haddinden uzun düşünmek, hic düşünmemiş olmaktan farksızdır’ derler.

Kalın bacakların oldugu halde etek , şişman oldugun halde tayt giyebilirsin. Yamuk dişlerin olabilir, ama hic kimse kahkaha atma hakkını elinden alamaz. Cillerin cıkabilir ama yine de güneşe bak. Cildinin ne kadar lekeli, boyunun ne kadar kısa, sacının ne kadar kabarık veya seyrek oldugu sadece seni ilgilendir cünkü cirkin oldugunu düşündügün yüzünle bile, cirkin kalpli birinden güzelsin. Ve unutma sen inanmadıgın sürece asla yeterince güzel olamazsın.

Bir kac gün önce 11 yaşındaki yigenim yanıma gelip “Dayı aşık oldugunu nasıl anlarsın?” diye sordu. Telefonumu elime alıp, nasıl anlatırım diye düşünerek resmine bakmaya başladım. Bir kac saniye sonra, yigenim omzuma dokundu ve; “Dayı, ben anladım, sagol” deyip gitti. Keşke sende anlasan.

Tek bir kelimeden binlerce anlam cıkardıgım günler de oldu, yazılan uzun cümleleri görmezden geldigim günlerde. İnsanlara inanmaya calışmaktan yoruldum. Hayatıma giren her yeni insan, yeni bir yük benim icin.

Sıfırdan başlamak dediklerini anlamam oldukca uzun sürdü. Sıfır derken dibi mi kastettiler ? Ya da yeniden başlamaktan bahsettikleri yeni bir sayfa mı acmak ? Şimdi sen geldin ya ben komple hayatımı degiştiriyorum.

Biz yalnız insanlarız.Başkalarının sahte dostluklarına, cıkar arkadaşlıklarına ihtiyacımız yok. Varsın bir ben bileyim derdimi. Varsın icimdeki birikip canımı yaksın,dolup taşayım . Bir başkası yalandan “üzüldüm” deyip canımı sıkmasın yeter.

İnsanlar bendeki bu dengesizligi cok dert ederlerdi. Sacımın biri uzun biri kısa cok mu, tırnaklarımdan bazıları şekilli uzun bazıları kücücük ve şekilsiz cok mu soruyorum bu hayatta bu kadar eşitsizlik bu kadar adaletsizlik varken bu kücük ayrıntılar fazla mı batıyor gözlerinize?

Birini sevmeye koyulmak başlı başına bir iş, bir girişimdir. Güc ister, yürek ister, körlük ister… Hatta başlangıcta öyle bir an vardır ki, ucurumun üstünden sıcramak ister; düşünmeye kalkarsan aşamazsın onu.

Tahammül sınırım coktan aşıldıgından beri insanlarla daha az görüşmeye, hislerimi acmamaya ve tugla tugla duvar örmeye başladım. Beni sıkıntıya sokacak insanları ve durumları elimin tersiyle ittim, pişman degilim.

Sevdiginiz insanı kırarsanız, bir zaman sonra onu bulamazsınız. O her şeyini bildiginiz bir yabancı haline gelir. Cünkü kırgınlık insanı degişmek zorunda bırakır.

Dupduru sevmenin kölesiyim; karşılıklı güven, sacma sapan kıskanclık ve ayrılıklar yok, oturup günün nasıl gectigini konuşmak, beraber güzel yerleri ziyaret etmek. O kadar muazzam ki. Cok sevmeler bunun yanında halt etmiş.

Benim gönlümde ülken varken, onun gönlünde kücük kent kasabası olmaktan ileri gidemeyeceksin, biliyorsun.

Etkileyici Uzun Anlamlı Sözler

Etkileyici uzun anlamlı mesajlar ile devam ediyoruz.

Aynı şarkılarda agladık, aynı gecelerde sabahladık, Aynı duraklarda bekledik, aynı yagmurlarda ıslandık, aynı günlere uyandık, aynı otobüslere bindik. Aynı yollardan gectik, aynı filmleri izledik.. Aynı günlerde aramadık birbirimizi, telefonun ucunda, köşe başında, durakta.. Biz aynı şeyleri yaşadık, aynı şeyleri unutamadık.. Vesaire, vesaire, vesaire.. Biz bir dönem birlikte yaptıgımız şeyleri ayrı ayrı yapmaya devam ettik, kısaca yaşamaya.. Yaşama yapışamamaya.. Bir süre sonra birlikte yapmayı hayal ettigimiz, ama sadece hayal ettigimiz her şeyi, yine aynı zamanlarda ayrı ayrı yaptık. Ben inat dedim. Sen gurur yaptın. Aşk’ın adı kaldı yalnızca, asılı, havada..

Telefon numaramı degiştirdim, telefonumda olan bütün hüzünlü şarkıları sildim, yeni oyunlar indirdim, komik fimler izlemeye başladım, dışarı cıkmamaya başladım, cafelere gitmek yerine arkadaşlarıma gitmeye başladım, degişmek icin piercing yaptırdım, sacımı boyattım, tarzımı degiştirdim, görmemek icin facebook kullanmamaya başladım, asla ama asla yalnız kalmamaya calıştım, düşünmemeye calıştım, sacımı kazıttım, güldüm sürekli, fotografları sildim, artık snaplere bakmamaya başladım, uyurken artık hayal kurmamaya calıştım, hic makyaj yapmazken arada bir makyaj yapmaya başladım, geceleri gec saate kalmadım aklıma gelmesin diye. Ama bunların hicbiri icimi degiştirmedi. Kalbinden silemedikten sonra insan unutamaz. Ne kadar degişirseniz degişin, kalbiniz degişmiyorsa gecmiş olsun.

Ancak bir özveriyi gerektiren sevgiye inan; bunun dışında her şey, cogu zaman, boş sözlerden başka bir şey degildir.

Bir şeyi istemiyorsanız ‘istemiyorum’ deyin. Bakın sadece 11 harf. Belirsizliklerle karşınızdakini boşuna oyalamayın.

Yeni yollar denemeli insan, yüregini ferahlatacak. Yeni insanlarla tanışmalı,hayatına anlam katacak. Bir gün yaparım deyip erteledigi ne varsa hemen şimdi yapmalı.Hayatına aldıgı her kişiden bir şeyler ögrenmeli, yaşamına bir şey kattıgını düşünmeli.Her olaydan bir ders cıkarmalı.Yaşıyorsa eger hakkını vererek yaşamalı. Hem yaşamı hic son bulmayacakmış gibi mutlulukla,hem de her an son bulacakmış gibi mühim bir şekilde. Aşkla,sevgiyle,minnetle…

Kimseye umut baglamıyorum, kimsenin kalbine dokunma gibi bir telaşım da yok.Kendi yagımda kavrulup kendi kabıma dökülme derdindeyim.Zamanında derdine bulandıgımın şimdi rüzgarına bile degmeden kendi degirmenimde ögütüyorum her şeyi.Ben secmedim bunu belki ama pişman da degilim.

Gitmek isteyene kapıyı sonuna kadar acın, sevmeyi bilmeyene deger vermeyin, anlamamaya meyilli olana dil dökmeyin. Bazı şeylerin özlemi onun gecici oldugunu gösterir mesela. Bırakın herkes kendi yerini zamanla belli etsin.

Keşke tüm kırgınlıkları yaşamasaydım, keşke tüm savaşları vermeseydim. Geriye yanılmayacagıma, kaybetmeyecegime dair biraz umut kalsaydı. Öyle bir raddeye geldim ki saglam durmasam da öyleymişim gibi yapmak zorunda kaldım. Şimdi ise bir kalbimin oldugundan şüphe ediyorum.

Hic bir gayrete gerek yok aslında. Vakti geldiginde hayat size eninde sonunda mesafeli olmayı, söylenecekleri yutmayı, hissettiginizin dışında davranmayı ögretiyor.

Bana karşı anlayışını hic kaybetmeyen, beni severken degiştirmeye calışmayan, bir kusurum oldugunda ignelemek yerine bana anlatmaya calışan ve nezaketini hic yitirmeyen insana saygım sonsuz.

Bir kadın seni seviyorsa sana aittir. Mutlaka bir fotografın vardır bir yerinde odasının onu kaldırtma! Bir kadın seni seviyorsa uyumadan önce dua ediyordur senin adınla başlayan dualar ve biten senin adınla onu susturma! Bir kadın seni seviyorsa sana zarar veremez yalnız genc adam kadınlar vazgectikleri adamlara da acımayı beceremez bu da kalsın aklında.. Bir kadın seni seviyorsa koklayarak öper seni, Seni seven bir kadın sevdigi kadar sarılabilirse kemiklerin kırılır. Ve bir kadın seni seviyorsa sen ne kadar güclüysen o kadar güclü hisseder kendini onu yanıltma. İlk darbede yere cakılma oglum, İlk imtihanda sınıfta kalma! Ve asla, Ama asla! Araya umutsuzlugu sokma. Orasıdır kadının şah damarı, umudu.. Kesildigi an, vazgecer kadın. Sevmekten, Beklemekten, Özlemekten, Hatta dua etmekten… Can havliyle, kacar. Yakalayamazsın. Artık o kadını üstüne alınamazsın. Sahip cıkamadıgın kadına hesap da soramazsın. Kadınları bomba gibi düşün genc adam yanlış kabloyu kesersen onunla birlikte sen de patlarsın.

En umutsuz oldugun yerdesin. kafanı bir yerlere dayamış bir şeyleri dinliyorsun. kendinden başka her şeyi dinliyorsun. herkesi de dinledin. tekrar şaşırdın, tekrar agladın, tekrar yenildin. gecer dediler gecmedi. gecer dedin, biliyorum dedin. yine de gecmedi. yemedin, yedin, sigara ictin, cok sigara ictin ama unutamadın. yalnız kaldın, kalabalıkla taştın, cok konuştun, cok sustun. cok gezdin, cok uyudun, hic uyumadın, sadece pencereden baktın. oyalandın, umutlandın, birazcık bayatladı numaraların. az okudun, sonra cok okudun. cok yazdın, cok fazla yazdın. hem ona, hem kendine, hem insanlara yazdın. insanlara anlattın, insanları dinlettin, onları susturdun. sonra dinlemediler, onlara kızdın. agladın, yalnız kaldın, dövündün. bagırdın, kavga ettin, durmadın, yılmadın. en yakınını, en uzagını, en tehlikeli oldugunu, en tehlikeli buldugunu sectin. umutlandın, umutsuzluga kapıldın. “beni yalnız bırakır mısınız?” da dedin, “müsaitsen arayabilir miyim?” de. gecti sandın gecmedi. aglamadıgını sandın ama gözlerin doldu. özlemedigini sandın ama icinde acıyan bir şeyler vardı. anlamlandıramadın, anlamlandırdın ama konduramadın, kondurdun ama yakıştıramadın kendine. unuttum dedin unutamadın. unuttum dedin, yalanladın. unuttum deyince hatırladın. hatırladıkca kanattın kendini. anılara sıgındın, milyonlarca kez hatırladın, sonsuz kere agladın. anıları sevdin, anıları kokladın, onları öptün. kokuları unuttun, sesleri unuttun, fotograflardan yoruldun. cok dinledin, dinlediklerine agladın, agladıklarına kızdın. kızınca bagırdın, bagırırken sesini begenmediginden midir nedir, konuşmak istemedin sonra. baktın, umutlandın, dayanamadın ama eve gidince yine agladın. ögrendin, gördün, gecirdin, kacırdın, kacındın, tekrardan yapmadın. tekrardan kanmadın. tekrardan kanamadın, hala dirisin. dinlemedin, okumadın, izlemedin. fotografları sevmedin, anıları unuttun. anıları unutunca korktun. hatırlayamadıgın şeyleri özledin. kokuları, sesleri, mimikleri, jestleri, ellerini unuttun. kirpiklerini ve göz kapaklarını akıttın önce. sacları silindi. sözleri gitti. elleri yok. soyutladın, soyutlandın, soyutlattın kendini. gecti mi? gecmedi. gecer dediler, onlarınki gecmiş, hepsi gecer. tarihleri unuttun, saatlerden bihabersin, şarkıların yok oldu. omuzlar yok. hava sisliydi, o yoktu. varmış gibi yaptı. sonra şarkılar geri geldi, sözleri hic yoktu. müzige küstün, edebiyata küstün. cok ayıp ettin. birisi gelsin de sana sevdirsin diye bekliyorsun. cok beklersin

derin anlamlı uzun yazılar ve etkileyici duygusal sözler, içimizdeki derin duyguları ifade etmemizi ve anlamamızı sağlar. Bize ruhsal rahatlama, iç huzur ve motivasyon sağlar. İnsanların arasında bağlar kurmak ve birbirimizi anlamak için önemli bir araç olarak görev yapar. Bu nedenle, bu tür sözleri okumak veya paylaşmak, hayatımızı daha anlamlı ve duygusal olarak zenginleştirir.

Uzun anlamlı sözler yazımızın sonuna geldik.

“Uzun Anlamlı Sözler” üzerine 23 yorum

 1. BAZEN SEN GİTMEK İSTERSİN AMA O KALMANI İSTER AMA O KALMAZ ÇÜNKÜ O SENİ UZAKTAN SEVER NEREYE DALSAN O GELİR GÖZ UCUNA NEREYE GİTSEN ONU GÖRÜRSÜN HAYALİ GÖZ ÖNÜNDEN GİTMEK BİLMEZ GECELERİ YATARKEN KENDİ KENDİNE DÜŞÜNCELERE GİRERSİN NAPTI DİYE ? NERDE DİYE ? AMA O SENİ DÜŞÜNMEZ O SADECE UZAKTAN BAKAR SANA YAKINLARINDA NE YAPTIĞINI İLGİLENMEZ ? ÇÜNKÜ ARTIK O ADAM ONA AİT OLAN KADINI UZAKLARDAM SEVMİŞTİR …
  UZAKLARDA SEVEN ADAMM.

  Yanıtla
  • Sevgi, insanın içinde olan bir duygudur. Sevgi bir histir. Hiçbir zaman düşünce olamaz. Düşünce iradeyle gerçekleşir. Sevgide irade işlemez. Çünkü bir insan su ihtiyacını bardakla su içme iradesi göstererek kararlarıyla aşabilir. Fakat bir insanı sevmek istiyorum diyerek sevemez. Sevgi, kalbe aittir. İrade beyne aittir. Sevgi bir ihtiyaçtır. Sevgisizlik bir hastalıktır. Sevgi insanın insana, insanın diğer canlılara ve insanın doğaya karşı beslediği duygudur. Sevgi kendini içindeyim diye tanımlar. Çok klasik bir ifade olabilir fakat sevginin ikametgahı kalptir. Sevgi bir şeye, bir insana olan bağlılıkla kuvvetlenir. Zamanla olgunlaşır. Yerine getirilmesi gereken bir ödev olmaktan çok bir ihtiyaç olduğunu hissettirir. İnsanı olgunlaştırır. İnsanı, insan kılar. Merhamet ve adalet sahibi yapar. Vicdan duygusunu körükler. Zalimliği köreltir. Sevgi, emektir. Emek vermeden sevgi büyütülemez. Sabretmek, azmetmek, sebat etmek, beklemek, durmak ve düşünmek gerektirir. Bazen alın teri, bazen bilek gücü, bazen kalp gözü, bazen de sözün özüdür. Sevgi, her şeyin içinde olan bir tohum, bir öz gibidir. Yararlıdır. Dengede tutar. Güç verir. Birliktelik ve beraberlik sağlar. Sevmek, felsefi olarak yaratandan ötürü sevmek olursa, bütün insanlığı kuşatır. Hoş bakan, hoş görür. Sevgisiz bakan, boş görür. Bu nedenlerle sevgi yaşatılması gereken insani bir histir. İnsan olmanın ve kalabilmenin özüdür. Sevgi bir ihtiyaçtır. Herkes birbirini sevmelidir…..

   Yanıtla
 2. Uykuya niyet edip kafamı yastığa koyduğumda, sen geliyorsun zihnimin tam ortasına. Sana bakıyorum, sen de bana. Pencereden de öyle bir ışık vurur ki odama, hiç sorma. Sonra, sonra uyumaya çalışırken sen hep gözlerimden öptün, kapayamadım da… Senin varlığın gözlerimden oluk oluk akıyor, mutluluktan olsa gerek. Lâkin sen sakın ağlama! Sen ağlarsan damlası benim yanağımdan yüreğime düşer. Gülüşlerin var orda onları ıslatma. Onlar benim, onların ıslanmasına müsaade etmem! Kimse ıslatamaz, sen bile. Onlar benim, onlar biz, onlar dua, onlar aşk, onlar şükür. Onlar gözyaşlarımdan olma mutluluk Sesini duymak istiyor bu yüreğim, gecenin kor bir zamanında. Sanki yüreğim aç, sanki yüreğim susuz, sanki yüreğim elden ayaktan düşmüş ihtiyar. Gülüşlerin koltuk değneklerim. Ve bir sesin değneklerimi atıp, gökyüzüne doğru tavşan gibi, tazı gibi koşturabilir beni. Kanat takmış bir melek gibi duruyorsun maviliklerimde. Al beni bu kara gecelerden, yüreğinin kıyısında bir yer ver. Ört üstümü göz kapaklarınla. Ve kirpiklerinle okşa başım ı Ben her an sana bakmak, bir sözünü kaçırmamak; bir kıpırdanışını, yüzünün her an değişen bütün gölgelerini izlemek, her an yeni sözler bulup söylemek istiyorum. Her mevsimde, her gittiğimiz yerde, insanlarla ve insanlarsız, aşkın değişen yansımalarını görmek istiyorum Şunu anladım ki ben bu güne kadar yarım kalmışım. Beni tamamlayan parçam yanımda olmadığı için hep bir tarafım eksik kalmış. Hayatı eksik görmüş, eksik yaşamışım. Meğer benim eksikliklerim senin olmayışındanmış. Ama şuan sen varsın. Beni hayata bağlayan, hayatımı anlamlandıran, beni ben yapan sen varsın. Senin olmadığın her anımı yaşanmamış kabul ediyorum. Bir ömür seninle olmak istiyorum. Sen benim umutlarımsın. Beni umutsuz, çaresiz bırakma Beni sensiz bırakma şu an sen uyuyosun ben seni düşünüyorum gökyüzüne bakım seni görüyorum dualarımdasın hayallerimdesin aklımdasın kokunu içime çekmek gözlerine saatlerce bakmak saçlarınla oynamak bütün mavilikler seninle güzel artık senin gerçek bi pandan var siyahıyla beyazıyla hep yanında olan bi pandan var her güne seni severek uyanıyorum ve ömür boyuda böylece uyanmaya devam etcem sadece seni sevip sana ait olup seninle olcam beraber bugünlerim yarınlarımız olcak beraber ağlayıp beraber gülcez inşallah elini hiç bırakmicam şu an yanında olsam mesela sen güzel güzel uyuyosun sabaha kadar seni izlesem saçlarınla oynasam ömürlere bedel olan o nefes alış verişini dinlesem cennet kokunu içime çeksem alnından öpsem çenenle oynasam burdundan öpsem kaşlarını sevsem yüzünü okşasam sonra sen uyanınca kocaman sana sarılsam beraber gökyüzünü izleyip hayal kursak bütün maviliklerin içinde olsak her güne beraber uyuyup beraber uyansak düşünsene eve geliyorum elimde gül demeti kocaman sana sarılıyorum küçük bi çocuğumuz var oda koridorun ucun dan sürüne sürüne gelio sen sofrayı hazırlamışsın birlikte yemeğimizi yesek sonra beraber sofrayı kaldırıp beraber bulaşıkları yıkasak bulaşıkları yıkarken ben her yerini köpük yapıp kaçsam sen beni kovalasan sonra güzel bi film açsak sen mısır patlatırsın ben çay yaparım sonra kocaman sarılıp filmi izlemeye başlasak sen filmin yarısında uyuya kalsan ben sana kıyamayıp uyandırmasam sonra kucağıma alıp yatağına götürsem tatlı olur ya her şey çok güzel saçmaladımmı bilmiyorum ama seninle çok güzel hayallerim var sen ömrümsün hayalimsin umudumsun nefesimsin cennet kokulumsun mavimsin yalan dünyadaki tek ama en güzel gerçeğimsin seni seviyorum siyahıyla beyazıyla mavisiyle kalbimle aklımla ruhumla inşallah beraber çok güzel ve çok mutlu günlerimiz olcak inşallah tatlı uykular cennet kokukum iyi uykular gökyüzüm ❤️❤️😍😍❤️😍😍❤️😍

  Sedanurum 💙💙
  10.01❤️❤️❤️❤️❤️

  Yanıtla
 3. Bu hayatta herşeyin en iyisini hak eden kişi kişinin kendisidir. Unutma senden daha değerli bildiğin insan bile gitti mantıklı düşün kim?

  Yanıtla
 4. Hep yalnız kaldım kırıldım,incindim,canım o kadar yandıki kimsenin umrunda değildim bende onların canlarını acıtmak istedim ve yaptım doğruları söylediğimde onların canı daha çok yanıyordu

  Yanıtla
 5. Neden canım acıyor neden hep ben kırılıp inciniyorum her doğruyu söylediğimde canım yanıyor anlamıyorum doğrular nasıl can yakarki ama anladım ki doğrular değil gerçekler can yakıyor karanlık odada tek başıma kalmak istiyorum ama olmuyor mutlu olmaya çalışıyorum ama olmuyor…

  Yanıtla

Yorum yapın