Kibir Sözleri

Kibir sözleri yazımızda gösteriş yapan kişilere kibir sözleri, gurur ve kibirli mesajları, kibir ile ilgili sözler bulabilirsiniz.

Kibir Sözleri

Kibirlenmenin eş anlamlısı alçalmaktır.

Kibir kişiyi mutluluktan tamamen uzaklaştırır..

Bilgisizlikteki en büyük hata kendini beğenmektir.

Kibir sadece kişiyi yalnızlığa hapis etmektedir.

Kibir aptallıktaki en açık belirtidir.

Bir kişi ne kadar çok fazla şey öğrenir ise o kadar da mütevazı olmaktadır.

Bilgisi ile kibirlenmek cahilliğin kendisi olmaktadır.

Kibir edeni Allah daha da alçaltır. Alçak gönüllü olan kişiyi ise yükseltir.

Birilerine guru ile bakma o kişi de kendine göre görkemli birisidir.

Hayatta bazı horozlar vardır ki ötmüş oldukları için güneşin doğmuş olduğunu sanırlar.

Tüm bir şer evde gizli olmakla beraber kibir de onun anahtarıdır.

Gurur diye bir şey olmasaydı başkalarının gururu kimseyi ilgilendirmez ve şikayet etmezdik.

Kibir ve gururla haddini aşmış olan kişileri Allah yerden yer çarpacaktır.

Önemli olan şey büyük ve iyi görünebilmek değildi ki gerçekten büyük, iyi olabilmekti.

Meşenin gölgesinde filizlenmiş olan yosunlar birden çok kendilerini meşe fidanı sanmışlardır.

Kibir bele bağlanan taşa benzer onunla ne yüzebilirsin ne de uçabilirsin.

İğneyle dağları kazıyıp yerinden kaldırabilmek gönülden kibir ve gururu çıkartmaktan çok daha kolaydır.

Bir kişi de kendini yüksek görmeyle beraber hırs ve şehvet varsa o kişi konuşurken aynı soğan gibi kokar.

Eğer diğerlerini aşağı görmeseydik başkalarının yükseğe çıkmasından yakınmazdık.

>Sabırlı sözler< yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir kişi ne kadar mütevazıysa o kadar yüce olur. Ne kadar kibirliyse de o kadar alçalır.

Kibirli kişiler başarıya sırtlarını dayarlar ve öğle vaktine üstüne basmış oldukları gölgeleri bile küçücük görürler.

Kibir ve inat kişinin kendisini ilk önce mükemmel görmesini daha sonrasındaysa sonunu oluşturmaktadır.

Bu hayatın içinde kendimizi önemli kişiler olarak düşünürüz ve bu çevrede kendi başımızaa can katmış olduğumuzu düşünürüz. Yokluğumuzdaysa hayat, beslenme ve nefes durur diye hayal ederiz fakat ortaya çıkmış olan boşluk fark edilmeden kapanır bile. Hemen kapanmaktadır. Genellikle daha iyinin olmasa bile daha hoş şeyin alanına döner.

Çaydanlık ne kadar kibirli olursa olsun zamanı geldiğinde bardağın önünde eğilmektedir. Bu şekildeyken nedendir bu büyüklenme?

Bende buradayım ve Allah’ın garip kullarından birisiyim. Bizim yolumuzun içerisinde gurur ve kibir bulunmaz.

Kibirli kişilerin boyları aynı gölgeye benzer. Büyük olduklarını düşünürler sadece güneş batıncaya kadar.

Bilgi ve görgü ikilisi büyük adamları alçakgönüllü yapmaktadır. Normal adamları şaşırtır ve küçük adamları daha çok kibirlendirir.

Bu kibir, gurur neden var ki? Mütevazi olup, bir adım bile atma gururun kapısından. Bardağı insanoğlu bundan dolayı öper daima alnından.

Ve kusura bakabilirsiniz her biriniz kendi kibirinizin içerisinde boğulup gideceksiniz.

Kendisine yapılmış olan iyiliğin karşısında teşekkür etmeyi bilmeyen ve kendisinin yapmış olduğu hatadan dolayı özür dilemeyi bilmeyen kişilerden uzak durmalısınız. Çünkü teşekkür edememek, hataları yüzünden özür dilememek, iflah olmayacak bir kibrin göstergesi olduğunu kanıtlamıştır.

Ne kalbin temizliğinden ne de namazların doğruluğundan emin değildik, neden bu kadar kibirliyiz?

Kibirli Mesajlar

Kendini beğenen kişilerin mizah yetenekleri olmaz. Gülümsemeyi yılışıklık, asık suratlıyı da ciddiyet sanırlar.

Gurur suskundur, kibir ise geveze. Sevgi olmalıdır eğer sevgide yoksa saygı olmalıdır.

Mesih zamanında Allah’a yakın olan melekler, Allah’a kul olmaktan asla çekinmeyecekler. Kim Allah’a kulluk etmekten çekinmiş ise büyük taslar ise bilmeli ki o onların hepsini huzurun ortasına toplayacaktır.

Sakın onlara vermiş olduğumuz dünya malına göz dikme. Onlardan dolayı alçak gönüllü olmalı ve üzülmemelisin.

Şüphe yoktur ki Allah, onların gizlemiş olduklarını da açığa vurduklarını da bilmektedir. O büyüklük taslayan kişileri asla sevmez.

Haydi, içerisinde ebediyen kalacağınız cehennemin kapısından girin. Büyüklük taslayan kişilerin yerleri her zaman kötüdür.

Birilerinin karşısında aşağılık kompleksine kapılmamalısın. Kendini diğerlerinden büyük görmemelisin. Unutmaman gereken bir şey var ki her insan senin farklı çeşidindir. Birilerinin günahı veya masumiyeti sana ait değil, bunu unutmamalısın.

Ata kibirli binen kişiler, eve anca yürüyerek dönerler.

Başka kişileri hor görenler, başkalarından çok kendisini alçaltmış olmaktalar.

Bilgisi ile kibirlenmek, cahil olduğunun kanıtıdır.

Başkasına karşı kibirli davranmak çok gülünç ise kendimize karşı o kadar yerinde olur.

Kişi kendini beğeniyorsa, aklının zayıf olduğunu ortaya koyar.

Küçüldüğü zaman büyülten, büyüdüğü zamanda küçülten tek şey vardır o da kibirdi.

Malıyla sana karşı kibirlenmiş olan adama karşı kibirlenmek demek, Allah için tevazu sayılmaktadır.

Bilmelisiniz ki sebebi; nefsin azgın arzularından olan günahların affedilmesi beklenebilmektedir. Fakat nedeni kibir olan günahın affı beklenemez! Nitekim şeytan baş kaldırdığı zaman bunun tek nedeni kibri olduğundan affedilmemiştir.

Allah’a karşı inancını kaybeden kişilerin en büyük sorunlarından birisi kibirdir.

Allah’tan uzaklaştıran nedenlerin en kuvvetlisinden birisi kibir ve şöhretli olmaktır. Allah’a yaklaştıran neden en kuvvetlisi ise tevazu ve yokluk.

Gönülden kibri çıkarabilmek yüce dağları iğneyle kazmaktan bile daha zor bir iştir.

Kibir, kişiyi hiç aman vermeden büyük bir hastalığa yakalatmıştır.

Bilgisiz olmanın en büyüğü ise kendisini beğenmektir.

Mesele kırıp dökmeden sevmekti. Mesele ihanet etmeden sevmekti. Mesele sevgiye aç birini aç bırakmadan adam gibi sevmekti. Mesele benim gibi olamadığın bu yolda ilerleyemedi. Mesele seni çok sevdiğim halde kaybetmekti.

Aşkta gurur olmaz azizim. Ama kin nefret tutarak yinede sevdim seni. Gurur yaptın her şeyin önüne gururunu koydun. Gururunla yaşayıp gittin bu zamanda. Gurur senin önüne geçti her şekilde. Gururunu hiçe sayıp hiçbir zaman bana dönüp bakmadın bile. Aşka gururu koyup ilerledin. Senden nefret etmeme çok sebepler vardı. Ve bunu kendi ellerinle başardın.

Kadehler tokuşturuldu. Eskiler masaya döküldü. Ve ben geldim senin aklına. Dilerim kırgınlıklarımı sende yaşarsın, aklına geldiğim gibi sende bunun farkına varırsın dilerim ki. Hayatta hiçbir şey karşılıksız olmadı, o kadehin sana her şeyi anlatmıştır umarım. Boş kadehinin, boş gönlüsün.

Sevdiğin sana emanettir Allah tarafından. Emanetindir o senin, düşmanın değil. Emanet olan her şey senin servetindir. Ama sana emanet edilmiş bir sevdiğini, kırıp dönmekten başka, ihanet kibir etmekten başka hiçbir işe yaramadın. Nefretin, sevginin önüne geçmişti çünkü. Kin, nefretle yürüyüp gittin her zaman.

Sen bana deniz ol ki, ben sana dalga olabileyim. Sen denizler gibi derin ol ki, ben senin yüksek dalgaların olabileyim. Kumsala doğru uzan ki, bende sana uzanabileyim. Ey yâr, bir deniz misali boğuldum derinliklerinde. Dalga olsam ne fayda, sen deniz olsan artık ne faydadır.

Bir deniz ortasında boğdun sevdanla beni. Artık gam yemem bu saatten sonra, senin dalgaların olmak yerine seni dalgaya alırım ben.

İçimde olağan üstü fırtınalar kopsa da, yüreğim sen diyor hala. Bir rüzgâr gibi gelip geçtin yüreğimden. Kuşlar bile korkup kaçtı fırtınadan. Demek ki bu kadar çok acı çekmişim ben, demek ki bu kadar nefret etmişsin benden. 

İyi insan olmak ve iyilik bu hayatta en çabuk şekilde darbe vurulan tek şeydir. Haksız yere, hak etmediğim şekilde yediğim kazıklardan biridir. İyilik etme, iyilik bulma. Adamına göre iyilik edeceksin ki, karşılığında hak ettiğin muameleyi görmelisin. Sana karşı kinim, nefretim ömrüm boyunca benimle beraber gelecek. Bu da son sözüm sana.

Sonra düşündüm dedim ki, beni kaybetmekten korkmayan birini sevmeliyim. Beni kazanmak için çabalayan birini sevmeliyim. Varlığımdan mutlu olan insanla olmalıyım ama baktım ki, beni kazanmak için çabalamıyor bende onu kaybetmeyi göze alırım dedim kendi kendime. Ve ben o bilmeden, çoktan gittim bile.

Suç benim. Sana karşı o kadar merhametli oldum ki. Sen beni vicdanlı biri sandın. Vicdanımla dslga geçtin, benim gururumu çiğnedin. Hayallerimle oynayıp, bir de sen darbe vurdun. Vicdanlı insan olmak her yiğidin harcı olmadı hiçbir zaman. Ama sen bunu da başaramadın, nefret etmeme sebep oldun senden. Yolun açık olsun ve benden uzak olsun.

İnsan dünya gibidir. Her fırtınayı yaşar ama belli etmez. Her mevsimi yaşar, ama belli etmez. Mevsimler gibiydin gönlümde, bir vardın bir yoktun. Bir güneş açıyordu gönlüm, bir sağanak yağmurlar gibi yüreğimin üstüne çöküyordun. Seni seninle yaşamak çok zordur. Benden sana yâr olmaz sevgili, bende sana açık kapı yok artık.

Ben ne bir kimseyi incittim ne de yokluğumu armağan ettim. Herkesi kendi haline bıraktım. Yokluğumla terbiye ettim herkesi. Sen gibi. Varlığımla mutlu olamadın, değerimi anlayamadın. Mutlu huzurlu musun şimdi? Enkaza koyup gittin beni. Eminim sende yaşayacaksın o depremi. Umarım ki, o depremde enkaz altında kalacaksın. Ahımı aldın, ah alan insan gün ışığı göremezmiş.

Hayat ne garip değil mi? Hayatına girerler, sonra birden durup dururken çekip giderler. Olan sana olmuştur. Ne garip değil mi? Hayatının merkezine koymuşsundur onu, ama o çoktan çekip gitmiştir koyduğun yerden.

Hayat böyle bir dünya, dünya böyle bir evren Sonra, birden çıkıp gelirler karşına. Hiçbir şey olmamış gibi durup bakarlar karşında sana. Neyin var iyi misin? Diye sorarlar yüzleri varmış gibi. Yokluğumla terbiye ettim, ama bundan sonra yokum karşında ve hayatında dedim. Ötesi yok, gerisi yok artık.

O kadar seviyordum ki seni, dünya yansa, hayat dursa hiç farkına varamazdım. Merkezimdin. İçimin en güzel yerindeydin sen benim. Beynim, aklım, ruhum, bedenim her şey seninle kaplıydı. Ve bir gün geldi çattı. Gidişin o gidiş.

Nefret edeceğim insanlardan biri olacağını hiç tahmin edemezdim. Dünyada en son şık olarak gelirdi karşıma. Ama senden nefret ediyorum artık.

Hayatta olan güzel şeylere kanmamak lazımdı. Hayatta her şey güzel oluyor diye, her şeyin sonu mutlu son ile bitecek diye sanma. Muhakkak güzel şeylerin sonu hüsran olarak biter. Her şeyi kazandım ama kötü insanları kaybetmekten hiç kaçmadım.

Sen sen ol hep iyi ol, bırak kötüler kendi ekseninde dönsün dursun. Her zaman iyiliği seç, kin nefret duyan insan kendini de sevmez. Kimseyi de sevemez. Ağır basmıştır çünkü kini, nefreti

Kibir sözleri yazımızda kibirli kişilere gönderebileceğiniz kibirli yazıları sizlerle paylaştık.

“Kibir Sözleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın